Kabina niczym winda

Aktualności, Tecnoma 05 maja 2014

Składająca się z trzech modeli rodzina Laser FC (Front Cab) jest odpowiedzią francuskiego producenta na potrzeby rynków eksportowych. Rolnicy z wielu państw preferują bowiem maszyny z kabiną zamontowaną w przedniej części. Takie rozwiązanie zapewnia m.in. lepszą widoczność oraz łatwiejszy dostęp do miejsca pracy operatora. W związku z tym drugim udogodnieniem firma Tecnoma poszła krok dalej.

Maszyny serii Laser FC mają bowiem kabinę opuszczaną i podnoszoną hydraulicznie. Koncepcja taka nie tylko umożliwia bardzo wygodne wsiadanie i wysiadanie bez potrzeby korzystania z drabinki, ale także pozwala na dopasowanie wysokości, z jakiej operator widzi pole lub łan roślin. Bogactwo skrętów Kabina w pozycji zaparkowanej maszyny niemal opiera się o podłoże.

Po wejściu do środka operator za pomocą przełącznika na podłokietniku unosi swoje stanowisko pracy, a następnie chowa podest pod kabinę. Przy wysiadaniu czynności te wykonywane są w odwrotnej kolejności. Tuż za kabiną umieszczona jest platforma dostępowa do włazów wlewowych zbiornika głównego i pojemnika wody do płukania oraz do obsługi silnika. Taką możliwość dają także opuszczane hydraulicznie schodki w środkowej części lewej strony opryskiwacza. Ich położeniem sterować możemy poprzez panel przy maszynie. Umożliwiają one także dostęp do akumulatora.

Nowe opryskiwacze Tecnomy mają dwuosiowe podwozie z wszystkimi kołami skrętnymi. Dostępne są trzy tryby pracy. W czasie transportu koło kierownicy oddziałuje wyłącznie na koła przedniego mostu, zaś do manewrowania na obie osie są skrętne. Dodatkowo można skorzystać z trybu kraba oraz funkcji do pracy na skłonach. W drugim przypadku koła tylnej osi służą do naprowadzania maszyny na obrany tor jazdy. Z filtrem cząstek stałych Rama opryskiwacza opiera się na osiach poprzez poduszki pneumatyczne. Dodatkowo wahacze zawieszenia współpracują z amortyzatorami olejowymi. Układ ten – o nazwie Axair – nie tylko podnosi komfort jazdy, ale także korzystnie wpływa na jej bezpieczeństwo, trwałość podzespołów nadwozia oraz przyczynia się do spokojniejszej pracy belki polowej.

Standardowy prześwit pod ramą wynosi 1,05 m dla najmniejszego modelu oraz 1,1 metra dla dwóch większych. Za dopłatą odległość Samojezdne opryskiwacze polowe Tecnoma Laser FC Kabina niczym winda W 2011 r. do grona firm oferujących samojezdne opryskiwacze z kabiną umieszczoną z przodu i silnikiem za nią dołączyła francuska fi rma Tecnoma, która od ponad 15 lat specjalizuje się w produkcji maszyn z czołowo umiejscowioną jednostką napędową.

Kabina w pozycji zaparkowanej maszyny niemal opiera się o podłoże. Po wejściu do środka operator za pomocą przełącznika na podłokietniku unosi swoje stanowisko pracy, a następnie chowa podest pod kabinę. zobacz film www.rpt.pl Rolniczy Przegl¹d Techniczny marzec 2014 nr 3 (181) 31 ta dla całej serii może zostać zwiększona do 1,25 m. Rozstaw kół w opryskiwaczach Laser FC może być regulowany skokowo mechanicznie lub bezstopniowo hydraulicznie. W zależności od wyboru modelu i opcji parametr ten ustawiany jest w zakresie od 1,8 do 3,05 m.

Przedstawiciele serii Laser FC mają zainstalowane sześciocylindrowe doładowane silniki niemieckiej firmy Deutz o pojemności 6,06 l. Motory dostosowane są do normy emisji spalin Euro IIIB. Czystość gazów wydechowych zapewnia układ ich zewnętrznej recyrkulacji eEGR, katalizator utleniający DOC oraz filtr cząstek stałych DPF. Moc znamionowa najmniejszego modelu Laser FC 3240 wynosi 217 KM. Jego większy brat Laser FC 4240 ma standardowo montowany taki sam motor, a na życzenie może być zaopatrzony w 245-konną jednostkę napędową. Opcjonalny silnik dla tego modelu stanowi z kolei wyposażenie podstawowe dla flagowego opryskiwacza Laser FC 5240. Pojemność zbiornika paliwa wszystkich maszyn wynosi 360 l. Dwie pompy jezdne Z silnika na koła moment obrotowy przenoszony jest hydrostatycznym wariatorem produkcji Bosch Rexroth o trzech zakresach prędkości jazdy. Co ciekawe, do każdej z osi przypisana jest osobna wielotłoczkowa pompa osiowa. Każda z nich podaje olej na dwa wielotłoczkowe silniki promieniowe umiejscowione przy kołach. Zarówno pompa, jak i hydromotory mają zmienną wydajność. Układ jezdny dysponuje hydraulicznym mechanizmem różnicowym z załączalną blokadą.

Na najniższym zakresie prędkości jazdy opryskiwacz porusza się z prędkością od 0 do 15 km/h, zaś na najwyższym do 40 km/h. Sercem maszyn Tecnoma Laser FC są hydraulicznie napędzane sześciosekcyjne pompy przeponowe własnej produkcji. W zależności od modelu oraz wielkości belki ich maksymalny wydatek sięga od 240 do 360 l/min przy ciśnieniu 15 bar. Pompy w czasie oprysku pobierają ciecz roboczą ze zbiornika o pojemności 3200 l dla modelu Laser FC 3240, 4200 l dla Lasera FC 4240 oraz 5200 l przy maszynie z oznaczeniem Laser FC 5240. Kubatura pojemnika na czystą wodę do płukania wynosi 440 l dla najmniejszego przedstawiciela nowych opryskiwaczy Tecnomy i 450 l dla pozostałych modeli. Zbiorniki są projektowane i wykonywane we własnej fabryce przez francuskiego producenta. Hybrydowa stabilizacja Ciecz robocza przygotowywana jest w umieszczonym pod pokrywą po lewej stronie i opuszczanym hydraulicznie rozwadniaczu przez operatora przy opryskiwaczu.

Za napełnianie głównego zbiornika w najprostszej wersji odpowiedzialny jest system Tecflow, który zabezpiecza go przed przelaniem, automatycznie przestawiając zawory cieczowe. Zakończenie tej operacji jest dodatkowo sygnalizowane akustycznie. W bardziej zaawansowanym układzie Novaflow można dokładnie ustawić zadaną ilość wody, jaka ma zostać skierowana do głównego zbiornika. Czynności te wykonać można z podłoża przy maszynie, a za odmierzenie określonej ilości cieczy odpowiada przepływomierz.

W tylnej części opryskiwacza znajdziemy tradycyjnie belkę polową. Tecnoma do maszyn Laser FC oferuje trzy rodzaje lanc: jedną stalową i dwie aluminiowe. Szerokości robocze w zależności od modelu opryskiwacza i typu belki mieszczą się w zakresie 24-44 m. Lance podnoszone są poprzez sterowany hydraulicznie równoległobok wraz z hydropneumatyczną amortyzacją ruchów. Do ramki zawieszenia belka zamocowana jest za pomocą mieszanego wahadłowo- trapezowego układu stabilizacji. Ruchy ramion na boki tłumione są przez olejowe amortyzatory, zaś w kierunku poprzecznym przez sprężyny poliuretanowe. Dwa sposoby hamowania.

Za sterowanie prędkością i kierunkiem jazdy odpowiada dżojstik oraz działający automotywnie pedał pod prawą nogą. Obok niego znajduje się pedał, który w zależności od wyboru trybu pracy na podłokietniku oddziałuje na hamulce tarczowe przedniej osi lub na dławienie jezdnego układu hydrostatycznego, czyli tzw. inching. Dźwignia wielofunkcyjna steruje położeniem belki polowej oraz głównym zaworem załączania oprysku, zaś komputer pokładowy odpowiada za pozostałe ustawienia układu cieczowego. Ten ostatni dostępny jest w podstawowej wersji Novatec z czarno-białym wyświetlaczem lub w wersji Novatop z kolorowym ekranem oraz możliwością rozbudowy o narzędzia rolnictwa precyzyjnego do automatycznego wyłączania sekcji i sterowania układem jezdnym.

W maszynach Laser FC za kabiną znajdziemy dostosowane do normy Euro IIIB silniki Deutz z filtrem cząstek stałych DPF. Sercem maszyn Tecnoma Laser FC są hydraulicznie napędzane sześciosekcyjne pompy przeponowe własnej produkcji. Terminal pokładowy w wersji Novatop jest dostosowany do współpracy z systemami opartymi na nawigacji satelitarnej.