Maszyny rolnicze – wynajem czy leasing?

Maszyny rolnicze są niezbędne w każdym gospodarstwie, a im jest ono większe tym więcej potrzebuje wyposażenia. Inwestowanie w drogie urządzenia nie zawsze jest możliwe lub opłacalne. Alternatywę stanowi wynajem maszyn rolniczych lub zawarcie umowy leasingowej.

Maszyny rolnicze do wynajęcia

Zakup maszyny rolniczej zawsze jest dużym problemem. Przede wszystkim dlatego, że to urządzenia drogie, których zakup wymaga sporych nakładów finansowych. Z drugiej strony bogaty wybór sprzętu na rynku sprawia, że dokonanie odpowiedniego wyboru jest jeszcze trudniejsze. Patrząc jeszcze z innej perspektywy: jak wybrać, skoro do sprawnej organizacji produkcji przydałby się i siewnik, i kosiarka, i rozsiewacz nawozów, i… jeszcze kilka innych urządzeń. A każde z nich generuje poważne koszty. Jak sobie z tym poradzić?

Małe gospodarstwa z reguły ograniczają się do zakupu ciągnika, stawiając na model na tyle popularny w Polsce, że jego serwis czy zakup części zamiennych nie nastręczają problemów. Większy producent rolny, jeśli nie może sobie pozwolić na zakup, może skorzystać z takiej oferty jak wynajem maszyn rolniczych lub leasing. Różnice między tymi dwiema formami inwestycji wynikają z odmiennej umowy zawartej pomiędzy oferentem a klientem oraz innego okresu użytkowania, jaki obejmuje współpraca. Nasza firma oferuje zarówno wynajem krótkoterminowy, np. na okres zbiorów, lub długoterminowy – na kilka lat.

Różne formy finansowania dla rolników

Jedną z opcji, z jakich może skorzystać właściciel przedsiębiorstwa produkcji rolnej jest pozyskanie finansowania, które pozwoli na zakup maszyn rolniczych. Postawić można zarówno na tradycyjne kredyty, które pozwolą kupić potrzebny sprzęt, jak i rozważyć różnego typu formy pośrednie, w tym także wynajem maszyn oraz leasing operacyjny i finansowy. Wynajęcie sieczkarni, opryskiwacza czy miniładowarki jest korzystniejsze w krótkiej perspektywie czasu. Transakcja leasingowa natomiast to doskonałe rozwiązanie, jeśli maszyna ma pracować w gospodarstwie przez wiele lat. Zgodnie z jej zasadami, klient po zakończeniu umowy leasingowej zyskuje prawo pierwokupu urządzenia za niewielkie pieniądze. Warto pamiętać, że korzystne formy finansowania maszyn rolniczych oferują też poszczególni producenci maszyn. To zarówno pożyczki finansowe, jak i umowy leasingowe na atrakcyjnych zasadach – z niewielkim wkładem własnym i długim okresem kredytowania.