Maszyny na schwał
Przy ograniczeniach wyznaczanych przez fizykę, dążenie do wzrostu wydajności oznacza zwykle zwiększanie szerokości roboczych i gabarytów maszyn. Do czołówki producentów, którzy nie boja się wyznaczać standardy w tym zakresie, należy między innymi Amazone. Obecnie nowy flagowy opryskiwacz niemieckiej firmy – model UX 11200 – ma aż 12 tys. l pojemności. Również w technice siewu punktowego renomowany producent notuje znaczne postępy w rozwoju konstrukcji, czego dowodem są siewniki punktowe EDX.
Opryskiwacz jak cysterna
Gabarytowo nowy flagowy opryskiwacz Amazone UX 11200 przypomina raczej wóz asenizacyjny, a wrażenie to potęguje mocarne podwozie typu tandem. Jednak charakterystyczna dla opryskiwaczy Amazone smukła linia, no i oczywiście belka polowa, nie pozostawiają wątpliwości o jakie maszyny chodzi. Ogromny zbiornik główny, o rzeczywistej pojemności 12 tys. l, wymaga odpowiednio dużych i wydajnych pozostałych podzespołów. Dodatkowy zbiornik na czystą wodę do płukania ma więc 900 l (do użytku operatora jest 20 l), a wydajność pomp wynosi 750 l/min, bo opryskiwacz może być wyposażony w belki polowe o szerokości od 24 do aż 40 m, które też trzeba zasilać odpowiednią ilością cieczy. Napełnianie tak dużego zbiornika nie trwa jednak w nieskończoność, gdyż pompa w tym trybie osiąga wydajność 900 l/min. W opcji jest dodatkowy zestaw mieszadła, o wydatku 250 l/ min, pozwalający zwiększyć wydatek kierowany na belkę, co umożliwia nawożenie i zraszanie bardzo dużymi dawkami, np. do 2 tys. l/ha. Pusta maszyna waży od 7,8 do 8,4 t, jest dość długa i wysoka (9,2 x 3,85 m), ale za to jej szerokość transportowa to tylko 2,8 m. Zapewniające 80-centymetrowy prześwit tandemowe podwozie może mieć jedną lub obie osie skrętne aktywnie, co powala prowadzić maszynę dokładnie po śladach kół ciągnika (automatycznie). Układ jezdny, z hydropneumatyczną amortyzacją i hamulcami, umożliwia jazdę z prędkością do 40 km/h. Zawieszenie jest tak skonfigurowane, że zapewnia zawsze jednakowy nacisk na wszystkie koła, co polepsza trakcję maszyny. Opryskiwacz UX 11200, jak na flagowy model przystało, może być wyposażony w różne sterowniki i systemy ułatwiające pracę. Komputer Amatron + lub Amatron 3 czuwa nad prawidłowym przebiegiem i parametrami oprysku, a przy udziale systemu GPS-Switch – także nad automatycznym prowadzeniem i uruchamianiem poszczególnych sekcji włącznie, co zapobiega podwójnemu opryskowi. Lekka i stabilna belka z wydajną amortyzacją może być wyposażona w układ AutoLift, który automatycznie podnosi ją przy wyłączaniu oprysku, lub w ultradźwiękowy systemem DistanceControl (opcja), który automatycznie utrzymuje prawidłową odległość ramion belki od chronionej powierzchni. Z kolei pakiet Comfort oferuje automatyczne napełnianie zbiornika, mieszanie cieczy roboczej i płukanie układu po zabiegu. Dostępny jest również system stałej recyrkulacji cieczy w przewodach (DUS), co pozwala rozpoczynać zabieg równocześnie na całej szerokości belki.
Większy wymiar wydajności
Nowe punktowe siewniki Amazone EDX o szerokości 6 i 9 m, pracujące z prędkością do 15 km/h, to maszyny dla prawdziwych obszarników. Już najmniejszy model, 6-metrowy EDX 6000-2C jest zalecany do obsiewu 700 ha w sezonie, również 6-metrowy EDX 6000- 2TC powinien obsiać 900 ha, natomiast największy, 9-metrowy EDX 9000-TC poradzi sobie z areałem nawet 1,5 tys. ha. Maszyny wyposażone są w pneumatyczny system wysiewu Xpress, z podciśnieniowym cylindrem pojedynkującym, umożliwiającym siew kukurydzy, słonecznika i rzepaku. Oprócz nasion siewniki rozprowadzają także nawozy granulowane, osobnymi redlicami. „Mały” EDX 6000-2C to maszyna zawieszana, ze zintegrowaną skrzynią nasienno- nawozową, mieszczącą 1100 l nawozów i 360 l nasion, wysiewająca w rozstawie 70, 75 lub 80 cm. Zawieszany model EDX 6000-2FC różni się od poprzedniego osobną skrzynią nasienną (400 l, roztaw redlic od 37,5 do 80 cm) umieszczoną na maszynie i skrzynią nawozową (2000 l) zawieszaną na przednim TUZ ciągnika. Model EDX 6000-TC to już maszyna półzawieszana na cięgła dolne TUZ, z osobną skrzynią nasienną umieszczoną na zespole wysiewającym (550 l, rozstaw 3,7-80cm) i skrzynią nawozową na ramie maszyny (3000 l). Podobną budowę ma największy model EDX 9000-TC, z dwoma zespołami wysiewającymi i dwoma skrzyniami nasiennymi (2 x 400 l) i skrzynią na nawóz (5000 l) na ramie maszyny. Wszystkie siewniki EDX mają własną hydraulikę i są wyposażone w komputer Amatron+, z możliwością współpracy z GPS. Wszystkie są składane do transportu do 3 m.