Charakterystyka kombajnu zbożowego
Kombajn zbożowy jest maszyną rolniczą służącą do zbierania płodów rolnych z pól uprawnych. Kombajn jest maszyną o najczęściej bardzo dużych gabarytach – jego długość może sięgać kilkunastu metrów. Nazywa się go często maszyną jednoetapową, ponieważ wykonuje te same czynności, do jakich trzeba było używać kilku rządzeń. Innymi słowy dzięki kombajnowi w jednym momencie odbywa się koszenie i młócka. Skraca to znacznie czas konieczny na zebranie i wstępne przetworzenie plonów. W przypadku jeśli prowadzimy duże gospodarstwo kombajn jest bardzo dobrą inwestycją. Zakup powinien być jednak przemyślany, ponieważ maszyna będzie wykorzystywana przez lata i to od niej po części zależy produkcyjny potencjał uprawianej ziemi.
Jak zbudowany jest kombajn
Kombajn jest urządzeniem, które łączy w sobie wiele współpracujących ze sobą zespołów mechanicznych. Ważnym elementem jest umieszczony z przodu kombajnu nagniatacz, służący do właściwego ustawienia zboża i zagarnięcia go w celu odpowiedniego ścięcia łodygi. Samego cięcia dokonuje układ ostrzy nazywany zespołem tnącym. Następnie zboże zostaje przetransportowane do wnętrza kombajnu przez zespół transportowy. W jego skład wchodzą: podajnik ślimakowo-palcowy oraz przenośnik, na końcu którego umieszczony jest chwytacz kamieni. Skoszone zboże trafia do bębna młócącego, a później do klepiska, czyli metalowego sita, oddzielającego wymłócone ziarna od słomy. Odzyskiwanie niezmłóconych ziaren odbywa się natomiast w wytrząsaczach. Wytrząsanie jest również elementem przygotowawczym do usunięcia słomy. Cięższe i drobniejsze ziarno, zbiera się na dnie podajników, zaś słoma i plewy trafiają do górnych warstw.
Jak wybrać kombajn odpowiedni dla gospodarstwa
Wybór kombajnu zbożowego to strategiczna kwestia z punktu widzenia prowadzenia gospodarstwa. Aby wybrać właściwą maszynę konieczne jest określenie, jak duży areał będzie nim obsługiwany oraz jak wiele czasu chcemy na to poświęcić. W przypadku dużych pól o wysokiej kulturze uprawy sprawdzają się kombajny o konstrukcji rotorowej. Jeśli dysponujemy małym areałem lub większym, ale podzielonym na mniejsze pola, sprawdzą się kombajny tradycyjny.