Jak się przygotować do koszenia zboża? Porady i sugestie
Żniwa to bardzo ważny okres w życiu każdego rolnika zajmującego się uprawą. Od wielkości zbiorów i jakości zebranego ziarna zależy nie tylko ekonomiczne podsumowanie roku ciężkiej pracy, ale również perspektywy na kolejny rok. Przygotowanie do żniw jest bardzo ważne, ponieważ podczas prac polowych liczy się każdy dzień, a często także godzina. Jednym z ważniejszych elementów prac wstępnych jest zadbanie o pełną gotowość maszyn rolniczych – kombajnów zbożowych, ciągników, przyczep czy pras do słomy. Każdy przestój może bowiem oznaczać nie tylko nerwowe oczekiwanie na serwis, ale także może sprawić, że koszty prac będą wyższe, a części zbóż nie uda się zebrać w optymalnym czasie.
Przegląd maszyn rolniczych
Jednym ze sposobów zapewnienia sobie prawidłowego funkcjonowania sprzętu jest przeprowadzenie zawczasu odpowiedniego przeglądu technicznego używanych urządzeń. Najlepiej jest wykonywać wszystkie czynności serwisowe, które przewidział producent danej maszyny, jednak zwykle doświadczenie podpowiada, że dodatkową uwagę warto poświęcić również innym elementom.
Podstawą jest zwykle sprawdzenie stanu jednostki napędowej każdego urządzenia. Jeśli jej praca jest płynna i nic nie wskazuje na możliwość uszkodzeń, np. brak niepokojących dźwięków lub wycieków oleju, warto zadbać jedynie o sprawdzenie osprzętu i wymianę materiałów eksploatacyjnych. Nie zaszkodzi sprawdzenie filtrów powietrza, paliwa i oleju, stanu czynnika hydraulicznego oraz chłodziwa. Należy także sprawdzić wszystkie paski klinowe. Kolejną fazą powinno być sprawdzenie elementów roboczych.
W kombajnach zbożowych warto m.in. skontrolować zespół żniwny, w tym przenoszenie napędu, czyli wszystkie pasy i łańcuchy, a także łożyska. Nie można zapomnieć o kontroli zespołu tnącego. Ważne jest także funkcjonowanie elementów odpowiedzialnych za młócenie i przesiewanie zboża – od cepów po wysyp ziarna.
W przypadku ciągników rolniczych uwagę należy poświęcić również układowi chłodzenia, ponieważ podczas żniw sprzęt nierzadko pracuje przez wiele godzin w upale. Bardzo ważny jest też stan hydrauliki – dobre działanie pompy oraz odpowiednia jakość oleju hydraulicznego.
Rzeczą często pomijaną jest ogumienie. Trzeba jednak pamiętać, że awaria opony w ciągniku czy załadowanej przyczepie rolniczej potrafi być nie lada problemem. Choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć możliwości zwykłego przebicia, to z pewnością kontrola stanu bieżnika, boku opony lub zaworów może pomóc w wykryciu nadmiernego zużycia.
W przypadku pras do zbioru słomy szczególną uwagę należy poświęcić pasom oraz łańcuchom i wałom formującym bele. Przyda się także inspekcja stanu modułu zawijającego bele.