Jak wybierać części do maszyn przydatnych przy uprawie roli?
Maszyny rolnicze, jak wszystkie inne urządzenia mechaniczne, czasami się psują. Gdy okazuje się, że niezbędny jest zakup nowej części, właściciel maszyny staje zazwyczaj przed wyborem zamiennika lub części oryginalnej. Co jest lepszą decyzją?
Tanie zamienniki
Nieoryginalne zamienniki są zawsze kuszącą opcją. Są tańsze, czasami nawet o połowę. Niektóre z nich są nawet całkiem dobrej jakości i jest szansa, że naprawiona przy ich pomocy maszyna posłuży rolnikowi jeszcze przez długi czas. Większość tanich zamienników niestety pozostawia wiele do życzenia. Zazwyczaj szybko psują się i konieczny jest zakup kolejnej, takiej samej części. Jest to więc złudna oszczędność. Tanie zamienniki niestety często psując się, niszczą też inne podzespoły w danej maszynie. Ich używanie może więc doprowadzić do jeszcze większej awarii.
Części oryginalne
Oryginalne części zamienne do maszyn rolniczych to dokładnie takie same części, jakie montuje się w fabrycznie nowych urządzeniach. Oczywiście, są droższe. Wyższa cena jednak nie jest kaprysem sprzedawców. Wynika przede wszystkim z jakości poszczególnych części. Producenci muszą inwestować w swoje laboratoria i testować produkowane części, by doprowadzać swoje urządzenia do perfekcji. Sprzedawcy zamienników po prostu odtwarzają je po jak najniższych kosztach. Oryginalne części to gwarancja ich precyzyjnego dopasowania do maszyny oraz możliwość dochodzenia swoich praw, jeśli część za szybko się zepsuje. Serwisowanie maszyn rolniczych przy pomocy oryginalnych części wydłuża ich żywotność, a także sprawia, że wolniej tracą one na wartości. Jeśli więc planujemy wymienić sprzęt na nowszy za kilka lat, obecny sprzedamy za całkiem niezłą kwotę. Oszczędzanie na częściach i wybór zamienników jest z tego powodu kompletnie nieracjonalny zwłaszcza w przypadku naprawy stosunkowo młodej maszyny. Zamienniki często montuje się w bardzo starych maszynach rolniczych, do których nie produkuje się już oryginalnych części.