Jak wygląda szkolenie na operatora maszyn rolniczych?
Dla operatora maszyn rolniczych potrzebny jest dobrej jakości sprzęt, na przykład prasa, sieczkarnia albo siewnik. Są to urządzenia o różnej budowie, gabarytach i specyfice działania. Właśnie dlatego niezbędne do ich prowadzenia są odpowiednie kwalifikacje. Pierwszą rzeczą są oczywiście uprawnienia w postaci prawa jazdy odpowiedniej kategorii (na przykład B lub T). Oprócz tego należy znać budowę i specyfikę konkretnej maszyny, w związku z czym niezbędne będą też stosowne kursy.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń operatorów maszyn rolniczych.
Zakres szkoleń
Zakres odbywanego szkolenia zależy od tego, jakiej maszyny dotyczy. Wiele aspektów oczywiście jest podobnych, ale w przypadku niektórych urządzeń wymagania mogą być większe. Poniżej przedstawiamy zakres wiedzy oraz umiejętności, które należy nabyć w przypadku konkretnych maszyn:
- sieczkarnia samojezdna – żeby prowadzić tę maszynę przeznaczoną do równoczesnego koszenia, miażdżenia i cięcia, należy mieć ukończone 18 lat, wykształcenie podstawowe i prawo jazdy kategorii B lub T. Podczas szkolenia kursanci nabywają wiedzę teoretyczną (o budowie sieczkarni i działaniu podzespołów) i umiejętności praktyczne (np. jak się zachować podczas awarii maszyny),
- ładowarka teleskopowa – to maszyna będąca rodzajem wózka widłowego. Oprócz pełnoletności i ukończonej szkoły podstawowej, by przystąpić do kursu potrzebne będzie również zaświadczenie lekarskie o zdatności przystąpienia do kursu. Zajęcia dotyczą eksploatacji urządzenia i zasad BHP. Żeby go ukończyć, należy zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego.
Dlaczego uprawnienia są niezbędne do prowadzenia maszyn rolniczych?
Najważniejszą kwestią przy wykonywaniu prac rolniczych jest oczywiście bezpieczeństwo. Jednak brak stosownych szkoleń i kwalifikacji może nieść za sobą więcej konsekwencji. Ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od wypłaty odszkodowania, a producent od naprawy gwarancyjnej z uwagi na niewłaściwe użytkowanie. Poza tym nie ma możliwości wykupienia polisy OC w większości firm ubezpieczeniowych.
Do prac rolniczych należy się odpowiednio przygotować. Ważne jest, by maszyny były sprawne i regularnie serwisowane. Oprócz tego ich operator musi mieć prawo jazdy odpowiedniej kategorii oraz ukończyć stosowne kursy.