O czym należy pamiętać podczas siewu zbóż?
Zboże jest jednym z podstawowych produktów wykorzystywanych w branży spożywczej. Wykorzystywane jest przede wszystkim do produkcji mąki, ale znajduje zastosowanie również podczas produkcji pokarmu i pasz dla zwierząt. Wielu rolników zajmuje się wyłącznie hodowaniem i sprzedażą zbóż. Warto pamiętać, że chociaż sam fakt siania i uprawy tego rodzaju roślin wydaje się nie być zbytnio skomplikowany, to jednak wymaga odpowiedniej wiedzy, dzięki czemu plony będą obfite, a zboże nie ulegnie żadnym chorobom.
W jaki sposób powinno się wysiewać zboże?
Jak już wspomniano, sposób wysiewu oraz wybrany materiał siewny mają ogromny wpływ na to, jaki plon zostanie finalnie zebrany. Do wysiewu należy wybierać sprawdzone nasiona, o poznanej już energii kiełkowania i sile. Ziarno do wysiewu powinno być zdrowe i dobrze wykształcone. Dotyczy to wszystkich odmian zbóż. Siew zbóż powinno wykonywać się kwalifikowanymi nasionami zakupionymi w specjalistycznych sklepach lub też samodzielnie wyhodowanymi.
Nie mniej ważna jest również ilość zbóż użyta do siania. Wbrew pozorom więcej nie zawsze oznacza lepiej – to, ile ziarna należy wysiać, jest zależne od kilku czynników. W przypadku siewu opóźnionego ziarno wysiewa się gęściej niż w przypadku wczesnego siewu. Ilość ziarna, które należy wysiać, różni się również w zależności od gatunku zboża i jego siły kiełkowania. Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na jakość siewu, jest użyty sprzęt. Zastosowanie dobrej jakości rozsiewacza znacząco ułatwi wysiewanie, a także wpłynie pozytywnie na rozlokowanie ziaren na polu.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas wysiewu zbóż?
Ogromnie ważne jest również prawidłowe przygotowanie pola, dzięki czemu zboże zostanie zasiane w żyznej glebie. Istotna jest również odpowiednia głębokość wysiewu, która powinna mieścić się w granicach 2-4 cm. Dzięki temu zboże dobrze się krzewi i dojrzewa w odpowiednim czasie. Odpowiednia gęstość siewu ma także wpływ na lepszy przewiew i ochronę przed chorobami.