Przetrząsacze karuzelowe w pracach rolniczych
Przetrząsacze karuzelowe są od wielu lat najczęściej wybieranym sprzętem do obsługi i zbioru zielonek z łąk. Swoją popularność zawdzięczają w głównej mierze stosunkowo prostej konstrukcji, niskiej awaryjności oraz bardzo niewielkiemu zapotrzebowaniu na moc. Przetrząsacze karuzelowe dają możliwość obsługi sporego areału przy utrzymaniu kosztów prowadzonych prac na niskim poziomie. Jednocześnie ich wielką zaletą jest dość dokładne przerzucanie pokosu bez uszkadzania darni.
Jak jest zbudowany przetrząsacz karuzelowy?
Budowa przetrząsacza karuzelowego jest nieskomplikowana. Za przerzucanie suszonego pokosu odpowiadają specjalnie palce umieszczone na obracających się wirnikach. Wirniki są napędzane mechanicznie dzięki mocy przekazywanej przez WOM ciągnika. Całe urządzenie jest prowadzone za ciągnikiem i umożliwia obsługę całego pasa łąki o szerokości uzależnionej od ilości i wielkości zastosowanych wirników.
Przetrząsacze karuzelowe występują w wersjach doczepianych, wyposażonych we własne podwozie, oraz montowanych bezpośrednio na TUZ ciągnika. Poza parametrami pracy sprzętu dość istotny jest sposób, w jaki sprzęt przestawia się z położenia transportowego w robocze.
Co przesądza o dokładności pracy przetrząsacza karuzelowego?
O dokładności pracy przetrząsacza karuzelowego decyduje to, jak sprawnie wirniki są w stanie chwytać i przerzucać zielonkę. Znaczenie ma tu nie tylko odpowiednie wyprofilowanie zamontowanych na końcach ramion palców, ale również to jak dokładnie powierzchnia wirnika dopasowuje się do ukształtowania podłoża. Od dłuższego czasu są stosowane wirniki o promieniu będącym kompromisem między wielkością obsługiwanego pasa łąki, a możliwością dobrego kopiowania terenu.
Dla efektów pracy przetrząsacza duże znaczenie ma to, jak dokładnie jest on w stanie przerzucić pokos na danym obszarze przy jednym przejeździe. Jednak istotne są również inne walory użytkowe. Ramiona przetrząsacza w zależności od modelu mogą być dość długie. Dlatego ważna jest jakość materiału, z którego wykonano ramę nośną. Liczy się ponadto bezawaryjność – każda przerwa w prowadzeniu prac polowych to zwiększenie kosztów i duże marnotrawstwo czasu. Wszystkie części użyte w systemie przekazywania napędu – sprzęgła, łożyska i wały muszą być bardzo dobrej jakości.