Zakup używanych maszyn rolniczych. Jak uniknąć niespodzianek?
Maszyny rolnicze są niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym. Bez nich nie można byłoby wykonywać wielu prac z zadowalającą wydajnością i skutecznością. Sprawne maszyny przyczyniają się do optymalizacji prac i większych zysków. Niestety większość z nich ma bardzo wysokie ceny, przez co wielu rolników nie może sobie na nie pozwolić. Doskonałym rozwiązaniem jest zakup używanych maszyn rolniczych, które cieszą się w naszym kraju coraz większą popularnością. Z roku na rok kupowanych jest w Polsce coraz więcej używanych ciągników oraz innych maszyn. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy. Za mniejsze kwoty można kupić nowoczesne narzędzia pracy, które ją usprawnią. Jednak, jak kupić używaną maszynę rolniczą, która nie będzie generować strat i nie wpędzi nas w dodatkowe koszty? Jak sprawdzić jej stan techniczny i upewnić się, że jest w dobrej kondycji?
1. Sprawdzamy silnik
Silnik to serce każdej maszyny rolniczej. Od niego zależy wydajność wykonywanej przy pomocy konkretnej maszyny pracy, dlatego przed zakupem używanego sprzętu warto przede wszystkim sprawdzić stan techniczny silnika. Aby upewnić się, że silnik jest w dobrym stanie, najlepiej jest uruchomić maszynę, rozgrzać silnik, a następnie upewnić się, czy nie dochodzi do wycieków oleju z przewodów. Uruchamiając silnik, sprawdźmy również, czy nie ma problemów z rozruchem, które mogłyby wskazywać na nie najlepszy stan pompy wtryskowej albo układu korbowo-tłokowego.
2. Sprawdzamy hamulce i układ hydrauliczny
Ważną częścią większości maszyn rolniczych są także hamulce, dlatego niezwykle istotna jest kontrola ich stanu technicznego. Wiele ciągników ma wbudowane hydrauliczne sterowanie hamulcami i sprzęgłem, dlatego powinno się upewnić, czy nigdzie nie ma śladów przecieków.
3. Badamy stan opon
Kupując używane maszyny rolnicze, zwróćmy uwagę na stan techniczny ich opon. Sprawdźmy, jakie jest zużycie bieżnika, a także, czy nie noszą śladów cięć lub innych uszkodzeń.
4. Sprawdzamy stan elementów konstrukcyjnych
Warto dokładnie przyjrzeć się całej konstrukcji maszyny. Obejrzeć mosty, ramę, układ kierowniczy i upewnić się, czy nie ma w tych miejscach śladów spawów lub innego odcienia lakieru. Takie ślady mogą świadczyć, że maszyna miała wykonywane w przeszłości poważne naprawy.
5. Sprawdzamy numer seryjny maszyny
Zawsze należy sprawdzić zgodność numeru seryjnego znajdującego się na maszynie z tym zapisanym w dokumentach.
6. Kupujmy tylko u sprawdzonych dystrybutorów
Jeżeli chcemy uniknąć przykrych niespodzianek związanych z zakupem używanych maszyn rolniczych, powinniśmy kupować je tylko u sprawdzonych dystrybutorów. Nasza firma blisko 30 lat zajmuje się sprzedażą zarówno nowych, jak i używanych maszyn rolniczych, dlatego można nam zaufać. Oferowane przez nas używane maszyny rolnicze są starannie wyselekcjonowane i przebadane technicznie.