Złoty medal targów Agritechnika dla Krone Premos 5000

Złoty medal targów Agritechnika dla Krone Premos 5000

Aktualności, Krone 15 października 2015

Hanower, 9 września 2015 – Krone Premos 5000 – pierwsza na świecie mobilna peleciarka została odznaczona złotym medalem przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG). Tym samym DLG podkreśla wartość innowacyjnej koncepcji maszyny, która produkuje pelet bezpośrednio z pokosu na polu. W ten sposób wyprodukowany pelet jest transportowany za pomocą przenośnika taśmowego na samochód i przewożony bezpośrednio do klienta ostatecznego. Pelet znajduje zastosowanie jako pasza, ściółka w oborach czy tez jako paliwo stosowane do ogrzewania. Tym samym odnawialne i wtórne rolnicze surowce naturalne mogą być stosowane do pozyskiwania energii i w ten sposób mogą przyczyniać się do redukcji emisji dwutlenku węgla. Poza tym peleciarka Krone Premos 5000 może być używana również poza sezonem żniw, ponieważ w opcji dostępna jest specjalna przystawka, dzięki czemu maszyna może pracować stacjonarnie przez cały rok.

W przypadku peleciarki Krone Premos 5000 (system Kalverkamp) Premos pochodzi z łacińskiego „premere” – co oznacza prasować; liczba 5000 oznacza pojemność zbiornika, która wynosi 5000 kg (9 m ³). Wydajność maszyny wynosi do 5000 kg/h i jest tym samym diametralnie wyższa od wydajności większości dostępnych dziś na rynku peleciarek.

A tak pracuje maszyna: Podbieracz o szerokości roboczej 2,35 m podnosi zbierany materiał, który z rotora podającego trafia na taśmę podającą o szerokości ok. 800 mm. W ten sposób materiał dostaje się między dwa walce prasujące o szerokości 800 mm i średnicy 800 mm każdy, które wyposażone są na przemian w rzędy zębów i rzędy otworów. Zbierany materiał wciskany jest przez otwory do wnętrza walców. Po zakończeniu procesu prasowania pelet transportowany jest poprzez znajdujące się w środku ślimaki transportowe i stamtąd wpadają do zbiornika. Zagęszczenie materiału kształtuje się na poziomie 600 do 700 kg/ m³ ( jest od 3 do 4 razy wyższa niż w przypadku bal ze słomy). 2, 5 kg peletu zastępuje ok. 1 kg oleju opałowego, z czego wynika znaczna oszczędność w porównaniu do oleju opałowego i innych płynnych nośników energii.

Oficjalnie złoty medal zostanie przekazany firmie Krone przez Niemieckie Towarzystwo Rolnicze (DLG) na targach Agritechnica (8-14 listopada) w Hanowerze.