Maszyny rolnicze niezbędne przy zbiorach sianokiszonek
Prace rolnicze wymagają nie tylko odpowiedniej wiedzy i umiejętności, ale również specjalistycznych maszyn. Inne urządzenia są przydatne w okresie wysiewania warzyw czy zbóż, natomiast okres zbiorów wiąże się z wykorzystaniem maszyn, które ułatwiają cały proces. Dziś skupimy się na procesie zbioru sianokiszonek. Jakie maszyny rolnicze są niezbędne podczas ich zbioru i do czego służą?
Kosiarka, sieczkarnia polowa oraz przetrząsacz i zgrabiarka
Do przeprowadzenia zbiorów sianokiszonek niezbędne jest wykorzystanie wielu zróżnicowanych maszyn. Jeśli materiałem na sianokiszonkę jest trawa, zwykle stosowana jest kosiarka, natomiast jeśli ma ona powstać z kukurydzy, stosuje się sieczkarnie polowe. Przygotowanie sianokiszonki wymaga również zastosowanie przetrząsaczy i zgrabiarek. Kolejną maszyną rolniczą, która przyda się podczas zbiorów sianokiszonek, jest przyczepa zbierająca. Zastosowanie takiego urządzenia jest niezwykle wygodne, ponieważ pozwala ono na zbiór siana czy innych roślin ułożonych w wały przy ich jednoczesnym załadunku do skrzyni ładunkowej. W zależności od tego, jak wyposażona jest przyczepa zbierająca, czasami istnieje możliwość użycia mechanizmów rozdrabniających, dzięki którym już na tym etapie można otrzymać materiał w postaci sieczki.
Transport i przeładunek sianokiszonek
Oprócz maszyn niezbędnych do skutecznego zbioru sianokiszonek, istotne są również urządzenia, dzięki którym będzie można je bezpiecznie przetransportować. Do przeprowadzenia transportu, przeładunku i załadunku materiału na sianokiszonki, niezależnie od tego, w jakiej jest formie, należy użyć przyczep transportowych. Jeśli natomiast na polu znajdują się bele sianokiszonki, przydadzą się ładowarki chwytakowe lub czołowe, które wyposażone są w widły albo chwytaki, dzięki którym można bezpiecznie przetransportować je na środki transportowe. Bele sianokiszonki można przewozić standardowymi specjalnymi przyczepami do transportu bel, jednak sprawdzą się również standardowe przyczepy transportowe. Ostatnią kwestią jest gromadzenie materiału. Sianokiszonki należy przechowywać w workach foliowych, pryzmach albo w silosach.