Wynajem maszyn rolniczych czy leasing?

Wynajem maszyn rolniczych czy leasing?

Maszyny rolnicze są niezbędne w każdym gospodarstwie, a im jest ono większe, tym więcej wyposażenia potrzebuje. Inwestowanie w drogie urządzenia nie zawsze jest możliwe lub opłacalne. Alternatywę stanowi wynajem maszyn rolniczych. Innym rozwiązaniem w przypadku maszyn rolniczych jest leasing.

Maszyny rolnicze do wynajęcia

Decyzja o zakupie maszyny rolniczej może wydawać się niełatwa. Przede wszystkim dlatego, że to urządzenia drogie, których zakup wymaga sporych nakładów finansowych. Z drugiej strony bogaty wybór sprzętu na rynku sprawia, że dokonanie odpowiedniego wyboru jest jeszcze trudniejsze. Patrząc jeszcze z innej perspektywy: jak wybrać, skoro do sprawnej organizacji produkcji przydałby się i siewnik, i kosiarka, i rozsiewacz nawozów, i… jeszcze kilka innych urządzeń. Jak sobie z tym poradzić?

Inne potrzeby mają małe gospodarstwa, a inne więksi producenci rolni, którzy jeśli nie mogą sobie pozwolić na zakup, może skorzystać z takiej oferty jak wynajem maszyn rolniczych lub leasing. Różnice między tymi dwiema formami inwestycji wynikają z odmiennej umowy zawartej pomiędzy oferentem a klientem oraz innego okresu użytkowania, jaki obejmuje współpraca. Nasza firma oferuje zarówno krótkoterminowy wynajem maszyn rolniczych, np. na okres zbiorów, lub długoterminowy – na kilka lat.

Różne formy finansowania dla rolników

Jedną z opcji, z jakich może skorzystać właściciel przedsiębiorstwa produkcji rolnej jest pozyskanie finansowania, które pozwoli na zakup maszyn rolniczych. Postawić można zarówno na tradycyjny kredyt na maszyny rolnicze, który pozwoli kupić potrzebny sprzęt, jak i rozważyć różnego typu formy pośrednie, w tym także wynajem maszyn oraz leasing operacyjny i finansowy. Wynajęcie sieczkarni, opryskiwacza czy ładowarki jest korzystniejsze w krótkiej perspektywie czasu. Transakcja rolniczych maszyn w leasingu to doskonałe rozwiązanie, jeśli maszyna ma pracować w gospodarstwie przez wiele lat. Warto pamiętać, że korzystne formy finansowania maszyn rolniczych oferują też poszczególni producenci maszyn. To zarówno pożyczki finansowe, jak i umowy leasingowe na atrakcyjnych zasadach – z niewielkim wkładem własnym i długim okresem kredytowania.